Bez względu na to, jak droga i doskonała jest Twoja kurtka zimowa lub spodnie, nie możesz obejść się bez dobrej jakości bielizny termicznej. Zanim omówimy podstawowe zasady i funkcje bielizny termicznej, ważne jest, aby zrozumieć, jak działa regulacja temperatury ludzkiego ciała.
Temperatura ciała jest kontrolowana przez podwzgórze
Ten ośrodek nerwowy znajduje się w naszym mózgu i jest odpowiedzialny za utrzymanie idealnej temperatury ciała. Dlatego podczas aktywności fizycznej działa on w ten sposób, że kiedy zaczynamy odczuwać ciepło i nasze ciało zaczyna się przegrzewać, wysyła sygnał do gruczołów potowych, które natychmiast rozpoczynają swoją działalność, chłodząc nas poprzez wydalanie potu. I odwrotnie, jeśli jest nam zimno, spowoduje to, że zaczniemy się trząść, a organizm pod wpływem skurczów mięśni wytworzy ciepło niezbędne do uniknięcia hipotermii. Biorąc pod uwagę te okoliczności, jasne jest, że zwykła koszulka i sweter nie wystarczą nam podczas zimowych aktywności, dlatego polecam zajrzeć do sklepu Holokolo, gdzie można znaleźć wysokiej jakości bieliznę termiczną.
Jakie korzyści przynosi bielizna termiczna?
- Odprowadza pot od skóry.
- Szybko schnie, a po zamoczeniu jej waga nie zwiększa się.
- Nie wychładza się na ciele.
- Nie ogranicza ruchów.
- Ogrzewa w zimie, chłodzi w lecie.
Jak odpowiednio ubrać się na zimowy trening?
Przede wszystkim należy iść na trening z uczuciem lekkiego chłodu i nastawieniem, że dzięki aktywności rozgrzejemy się. Tak więc, trzeba ubrać się „w sam raz”, co jest dość indywidualne i trzeba znaleźć idealne dla siebie rozwiązanie. Ubierając się pamiętaj jednak, że jeśli przesadzisz z ubraniem, będzie Ci za ciepło, przez co nadmiernie się spocisz i nawet dobrej jakości bielizna może sobie z tym nie poradzić. I odwrotnie, jeśli przez całą podróż będzie Ci zimno, przeziębisz się.
Zasada dobierania warstw
Kluczową zasadą komfortowego treningu zimą jest ubieranie się warstwowo. Zasada trzech warstw jest prosta i funkcjonalna, kombinacja różnych warstw zapewnia maksymalny komfort dla sportowca. Idealny system do naśladowania jest następujący:
- Warstwa transportowa (bielizna termoaktywna). Pierwsza warstwa odzieży, która jest w bezpośrednim kontakcie ze skórą. Otacza skórę i ma za zadanie odprowadzać pot od ciała.
- Warstwa termoizolacyjna (odzież z polarem, wełną, poliestrem). Druga warstwa odzieży nie przepuszcza ciepła wytwarzanego przez ciało, a jednocześnie zapobiega przenikaniu zimnego powietrza do środka. Wchłania również pot z bielizny i odprowadza go na zewnątrz.
- Warstwa ochronna (kurtki, kamizelki, spodnie). Wierzchnia warstwa odzieży jest wodoodporna i wiatroszczelna. Musi być jednak przewiewna, aby nie parowała.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze bielizny?
W swojej "karierze" kolarskiej doświadczyłem różnych sytuacji. Na początku nie zwracałem uwagi na dobrej jakości materiały, więc treningi nie kończyły się zbyt pozytywnie. Wraz z pojawieniem się nowoczesnych materiałów zacząłem eksperymentować, ale zawsze byłem trochę skąpy i szukałem tańszych alternatyw. Oszczędzanie i niewłaściwe działanie materiału, doprowadziło do tego, że byłem mokry i przewiewało mnie podczas zjazdów. Będąc młody nie odczuwałem tego aż tak silnie, ale zwrot nastąpił po trzydziestce. Myślę, że w tym wieku nie ma już miejsca na takie eksperymenty, bo nie zawsze pozostaje to bez konsekwencji i po hipotermii często przychodziło przeziębienie.
Dlatego przy wyborze odzieży termicznej kieruj się następującymi zasadami:
- Nie bój się inwestować.
- Wybierz odzież termiczną dla odpowiedniej pory roku (zwróć uwagę na zakres temperatur).
- Wybierz wąski krój, który całkowicie przylega do ciała.
- Skup się na wyborze odzieży z płaskimi szwami lub nawet bez szwów.
- Wybierz nowoczesne materiały (syntetyki, merynosy, kombinacje tych materiałów).
- Kupuj ubrania od zaufanych marek.
- Nie zapominaj o zasadach prawidłowego dobierania warstw.
Myślę, że w dzisiejszych czasach tylko "samobójca" jeździłby zimą na rowerze bez bielizny termicznej. Jeśli chcesz kupić coś naprawdę dobrej jakości, zajrzyj do sklepu na Holokolo, do działu z bielizną funkcjonalną. Obecnie testuję koszulkę termiczną UYN Evolutyon, którą przedstawię w kolejnym artykule. W międzyczasie pracuj ciężko na swoje rowerowe sukcesy i ciesz się sportem!