Jak zachowywać się w ruchu ulicznym?

Jak zachowywać się w ruchu ulicznym?>

Dla początkujących kolarzy bycie aktywnym uczestnikiem ruchu drogowego może być stresującym wyzwaniem. Jest jednak kilka wskazówek, dzięki którym nawet podczas stawiania pierwszych kroków na ulicy można czuć się pewnie i bezpiecznie. Jak zachowywać się w ruchu ulicznym? To nie takie trudne, jak się wydaje!

Sprawny rower i odpowiedni ekwipunek

Jeżeli planujesz pierwszą jazdę rowerem po długiej przerwie lub coś niepokoi Cię w jego działaniu, udaj się do serwisu. Sprawny rower to klucz do sukcesu oraz bezpieczeństwa! Dobrze nasmarowane elementy, działające hamulce, napompowane koła - to tylko kilka z elementów, na które warto zwrócić uwagę. Pamiętaj, że już wiosną czas oczekiwania na serwis może być dłuższy - na bieżąco sprawdzaj swój rower, aby cieszyć się jego sprawnością.

Podczas jazdy outdoor warto zadbać o kilka niezbędnych elementów, które nie tylko zwiększą nasze bezpieczeństwo, ale również pomogą w awaryjnych sytuacjach:

Oświetlenie

Światła w rowerze to podstawa bezpiecznej jazdy - nie tylko po zmroku, ale również w ciągu dnia. Zadbaj o:

  • przednie światło białe - rozświetli drogę w nocy oraz w warunkach słabej widoczności (deszcz, mgła); lampka powinna świecić na tyle jasno, abyśmy widzieli drogę przed nami
  • tylne światło czerwone - warto je włączać przy każdej jeździe, aby zwiększyć naszą widoczność

Dodatkiem mogą być elementy odblaskowe na odzieży, pedałach, kołach czy innych częściach roweru. Dzięki temu kierowcy zauważą Cię również z większej odległości

Zestaw naprawczy

W awaryjnej sytuacji może nas poratować przygotowany zestaw naprawczy, który umieścimy w małej sakwie podsiodłowej. Warto, aby w środku znalazła się:

  • zapasowa dętka
  • mała pompka/nabój CO2
  • łyżki do opon
  • multitool rowerowy
  • samoprzylepne łatki naprawcze

Taki zestaw to poczucie bezpieczeństwa podczas każdej wyprawy. Pamiętaj również o kasku rowerowym, który nie tylko może ochronić Twoje zdrowie, ale i życie.

Wybór trasy

Każdy z nas ma do dyspozycji różnorodne drogi, które można wykorzystać jadąc rowerem. Planowanie trasy to jeden z kluczowych elementów, wpływających na poczucie bezpieczeństwa. Jeżeli nie znasz swojej okolicy pod kątem rowerowym, zapytaj swoich doświadczonych znajomych lub skorzystaj z dedykowanej aplikacji, która wskaże Ci trasę.

Unikaj ruchliwych ulic oraz jazdy nimi w godzinach szczytu. Jeśli możesz, wybierz trasę z mniejszym natężeniem ruchu - nie musisz się martwić o zakorkowane drogi czy zdenerwowanych kierowców, którzy nie będą mogli Cię wyprzedzić. Zachowaj spokój i jedź świadomie do swojego celu. 

Często zadajemy sobie pytanie - czy można jechać rowerem po ulicy? Rower jest uprawnionym członkiem ruchu drogowego. Jednak zgodnie z regulacjami prawnymi, rowerzyści mają obowiązek korzystać z dedykowanych dróg/pasów rowerowych, jeżeli prowadzą zgodnie z obranym kierunkiem jazdy. Jazda po ulicy jest dozwolona, jeśli w okolicy nie ma ścieżki/pasa rowerowego lub jeżeli biegną w przeciwnym kierunku niż cel podróży.

Komunikacja 

Podczas jazdy rowerem występuje komunikacja werbalna, jak i niewerbalna. Sygnalizowanie swoich kolejnych ruchów dla innych uczestników jest bardzo istotne. Jak to zrobić? 

  • skręt w lewo/prawo - wyciągnij lewą rękę lub prawą; pamiętaj, że za Tobą może znajdować się kierowca, któremu należy zapewnić czas na reakcje; zadbaj o bezpieczeństwo, zasygnalizuj i następnie skręć 
  • zatrzymanie się - wyciągnij zgiętą rękę na wysokości głowy
  • uszkodzenia na drodze - wyciągnij rękę i palcem wskaż na drogę; osoba za Tobą będzi wiedziała, że zbliża się do dziury lub innego uszkodzenia w jezdni

Warto pamiętać również o klasycznych komunikatach werbalnych, jeżeli nie zdążymy zareagować gestem lub nasza gestykulacja może nie zostać zauważona. Alternatywnym hasłem jest głośne wołanie “uwaga!”, na które powinien zareagować każdy uczestnik ruchu.

Jak zachowywać się podczas jazdy w grupie? Przede wszystkim możecie poruszać się w parach i kolumnie rowerowej (jeżeli nie stwarza to zagrożenia). Zachowaj odpowiednią odległość pomiędzy towarzyszami wyprawy oraz od krawędzi jezdni. Pamiętaj o odpowiedniej gestykulacji w peletonie, dzięki czemu unikniecie kraksy czy niebezpiecznych manewrów. Jadąc w grupie jesteście jednym ciałem. 

Jeżeli mijasz innego kolarza, możesz go powitać gestem podniesionej z kierownicy dłoni - zapewniamy, że nie tylko Ty będziesz miał lepszy dzień, ale i ten przypadkowy miłośnik rowerowych aktywności! 

Przewidywanie ruchu drogowego

Każdy z uczestników ruchu jest odpowiedzialny za siebie, ale jednocześnie również za innych. Twoje manewry mogą wpłynąć na bezpieczeństwo innych - a działania innych, na Ciebie. Obserwuj otoczenie i obracaj głowę przed skrętem, aby śledzić sytuację za Tobą. Zachowaj szczególną ostrożność na skrzyżowaniach - pomimo zielonego światła, zwolnij!  Sam również jedź przewidywalnie - unikaj nagłych zmian kierunku, jedź w linii prostej, a jeżeli poruszasz się jezdnią, nie jedź przy samej jej krawędzi.

Uczestnictwo w ruchu drogowym wymaga świadomości i odpowiedniej wiedzy. Dzięki powyższym wskazówkom Twoja rowerowa przygoda może być jeszcze bardziej bezpieczna i przyjemna. Pamiętaj, że nie jesteś jedynym uczestnikiem ruchu - bądź czujny raz odpowiedzialny na drodze. Włącz swoją czerwoną lampkę i ciesz się aktywnością. 

Do zobaczenia na trasie!