Porady i wskazówki dla początkujących rowerzystów

Tagi:
Porady i wskazówki dla początkujących rowerzystów>

Chcesz zacząć swoją przygodę z kolarstwem? A może jeździsz po mieście i potrzebujesz wskazówek dotyczących komfortowego przemieszczania się? Jeżeli jesteś nowicjuszem lub osobą, która ceni sobie nową wiedzę, ten wpis jest właśnie dla Ciebie. Nieważne jaki jest cel Twojej jazdy - rekreacja, kolarskie wyścigi, poprawa samopoczucia - pierwsze obroty korby na ulicy mogą być stresujące. Mamy kilka wskazówek dla początkujących rowerzystów, które umilą początek tej wspaniałej przygody.

Wybór roweru

Każdy z nas ma inne preferencje dotyczące roweru oraz tego, jak chcemy spędzać na nim czas. Jedni wolą jazdę rekreacyjną po mieście, a inni długie wojaże w siodle. Jeżeli zastanawiasz się, jaki rower będzie dla Ciebie najlepszy, przedstawiamy najczęściej wybierane typy:

  • rower szosowy - przyjemna jazda po asfalcie, pokonywanie długich dystansów, przejażdżki ze znajomymi, uczestniczenie w ustawkach, wyścigi kolarskie… Rower szosowy daje wiele możliwości! Ma on lekką ramę, cienkie opony oraz kierownicę “baranka” - to nie tylko aerodynamika, ale również wygoda.
  • rower gravelowy - gravele coraz częściej pojawiają się w naszym otoczeniu. Są bardzo uniwersalne i dają wiele możliwości. To połączenie roweru szosowego oraz górskiego - lekkiej ramy i szerszych opon. Ten typ sprawdzi się zarówno na asfalcie, jak i na szutrowych ścieżkach. Jeżeli lubisz dłuższe przejażdżki, nie chcesz martwić się o nagłe zmiany nawierzchni oraz zależy Ci na dużej elastyczności, wybierz gravela!
  • rower górski - znany również pod nazwą MTB (Mountain Bike). Sprawdzi się do jazdy w trudnym terenie, po szlakach i leśnych ścieżkach. Ma trwałą konstrukcję, szerokie opony najczęściej z agresywnym bieżnikiem oraz amortyzatory (absorbujące wstrząsy). Poznawaj dzikie ścieżki i poczuj dawkę adrenaliny wraz z rowerem górskim.
  • rower trekkingowy - chodzą Ci po głowie długie wycieczki? Wybierz rower trekkingowy, który wyposażony jest w solidny bagażnik - to właśnie tam umieścisz niezbędne sakwy na wyprawę. Łączy w sobie cechy roweru szosowego oraz górskiego, dając wszechstronne możliwości. Sprawdzi się również w mieście.
  • rower miejski - jak sama nazwa wskazuje, został zaprojektowany z myślą o jeździe po mieście. W przeciwności do roweru szosowego, pozycja na nim jest pionowa. Sprawdzi się do krótkich wycieczek, dojazdu do pracy czy na zakupy. Często wyposażony jest w koszyk, który może służyć do transportu lekkich produktów.

Wybór roweru to bardzo indywidualna kwestia. Należy pomyśleć, czego wymagamy, jaki jest nasz cel i gdzie będziemy jeździć. Niezależnie od tego, który typ wybierzesz, czerp z tego radość!

Niezbędne akcesoria

Rower to nie wszystko! Aby cieszyć się aktywnością oraz zadbać o swoje bezpieczeństwo i komfort, należy zadbać o dedykowane akcesoria. Najważniejszym elementem każdego wejścia na rower powinien być kask. Głowę mamy tylko jedną, więc warto stawiać ją w priorytetowej pozycji. Kask to najważniejsza linia obrony mózgu podczas upadku, dlatego powinien go nosić każdy, kto wchodzi na rower choć na chwilę. 

Kolejnym ważnym elementem jest oświetlenie - to dzięki niemu jesteśmy widoczni dla innych użytkowników ruchu drogowego. Warto zainwestować w dobrej jakości czerwone światło tylne oraz jasną lampkę przednią. 

Oprócz kasku, warto zastanowić się nad dodatkowymi akcesoriami, takimi jak okulary przeciwsłoneczne oraz specjalistyczna odzież. Na sztycy warto również zamontować sakwę podsiodłową, w któryej schowamy zestaw naprawczy. Nigdy nie wiemy, kiedy będziemy zmuszeni zmieniać dętkę - warto mieć zapasową przy sobie, zamiast myśleć o problemie kilkadziesiąt kilometrów od domu.

Odpowiedni strój

Rozpoczynając swoją przygodę z kolarstwem, nie musisz od razu inwestować w odzież z wysokiej półki. Wielu z nas rozpoczynało od zwykłej, technicznej koszulki oraz sportowych spodenek. Zapewniamy jednak, że chociażby spodenki ze specjalną wkładką czy koszulka kolarska potrafi zmienić znacząco komfort jazdy. W szafie miłośnika kolarskich wojaży znajdziesz:

  • koszulka kolarska
  • spodenki rowerowe z wkładką (na szelkach lub bez)
  • kurtka/kamizelka wodo- i wiatroodporna
  • rękawiczki
  • buty na rower (na początek sprawdzi się sportowe obuwie, ale polecamy buty dedykowane do różnych typów jazdy, np. buty szosowe)
  • kask
  • okulary przeciwsłoneczne
  • odzież termiczną (na chłodniejsze dni)

Inwestycja w odpowiednią odzież to nie tylko komfort, ale i bezpieczeństwo. Dzięki dedykowanym strojom oraz akcesoriom, Twoja jazda będzie jeszcze bardziej wydajna!

Konserwacja roweru

W zdrowym ciele zdrowy duch, a na sprawnym rowerze zadowolony kolarz! Zadbaj o regularną konserwację roweru - jeżeli nie masz w tym wiedzy, skorzystaj z serwisu rowerowego, który na pewno znajdziesz w swojej okolicy. Dzięki temu zapewnisz sobie długą i bezpieczną jazdę.

A co możesz zrobić sam? Regularnie sprawdzaj, czy Twoje opony są napompowane oraz czy nie pojawiły się na nich dziury/pęknięcia. Obserwuj również swoje hamulce - czy dobrze się zaciskają i czy klocki hamulcowe nie są zużyte? Kolejnym elementem jest napęd - regularnie czyść oraz smaruj łańcuch. Zapewni Ci to komfortową jazdę, a Twój rower będzie szczęśliwszy. Do regularnego czyszczenia napędu polecamy produkty Muc-Off. Na samym początku swojej kolarskiej przygody warto zainwestować w zestaw do pielęgnacji roweru, który wyposażony jest we wszelkie niezbędne akcesoria.

Planowanie tras

Przed wejściem na rower warto przejrzeć popularne trasy w okolicy. Jako początkujący kolarz, wybierz łatwiejsze drogi oraz te mniej ruchliwe. Skorzystaj z aplikacji, w których znajdziesz trasy rowerowe oznaczone stopniem trudności czy podzielone ze względu na nawierzchnię. Dla wielu osób bycie uczestnikiem ruchu drogowego wśród samochodów nie jest komfortowe - polecamy również, aby znaleźć kompanów do wspólnej podróży! Może w Twoim mieście odbywają się ustawki rowerowe lub namówisz swoich znajomych?

Bikefitting - czy jest potrzebny?

Dobrze dopasowany rower to jeszcze większa radość z jazdy, komfort oraz bezpieczeństwo. Po pierwszych przejażdżkach bolą Cię barki, ręce, plecy, a może stopy? Skorzystaj z profesjonalnej pomocy bikefittera, który dopasuje rower do Twojej sylwetki. Najczęściej wymienianymi elementami jest siodełko, kierownica oraz mostek. Te trzy elementy znacznie zwiększają wygodę jazdy. Jeżeli jeszcze nie kupiłeś/aś roweru, dokładnie przejrzyj tabele rozmiarów producenta - rozmiar ramy również jest ważny!

Nawodnienie i dieta

Pamiętaj, że podczas aktywności należy pić wodę oraz zapewniać swojemu organizmowi paliwo, na przykład w postaci izotoniku, żeli energetycznych czy żelków. Wiemy, że często w trakcie jazdy nie odczuwamy pragnienia i głodu - warto jednak przypilnować regularnego i poprawnego odżywiania, aby zminimalizować szansę na nagły spadek energii czy osłabienie. Zadbaj również o spożywanie zrównoważonych posiłków!

Ciesz się jazdą

Ostatnim, ale najważniejszym punktem jest czerpanie radości z jazdy rowerem. To klucz do wspaniałej pasji, cudownych wspomnień oraz kolarskich przygód. Zapewniamy, że jeżeli podejdziesz do tego z pozytywnym nastawieniem, Twoje życie może zmienić się na lepsze! Poznasz nowe osoby, zwiedzisz wspaniałe miejsca oraz aktywnie spędzisz czas na świeżym powietrzu.

Każdy z nas zaczynał kiedyś od zera - nie wstydź się tego, że dopiero rozpoczynasz swoją przygodę! Nie bój się zapytać bardziej doświadczonych kolarzy o rzeczy, które Cię trapią. A jeżeli szukasz porady w wyborze odpowiedniego sprzętu, chętnie udzielimy wszelkich wskazówek.

Szerokości!