Dziś oferta rowerów na internetowych bazarach jest bardzo zróżnicowana i prawie każdy zdoła wybrać coś dla siebie. Jeśli więc pragniesz kupić dobry rower w atrakcyjnej cenie, znamy sposób na to jak go znaleźć. Oto kilka wskazówek, czym się kierować, wybierając rower z bazaru.
- Zastanów się dwa razy. Warto porządnie przemyśleć czego potrzebujesz od roweru i jaki masz na niego budżet, dzięki temu od razu powstanie filtr, który pomoże ci podczas wyboru.
- Wybierz kategorię roweru i jego podstawowe cechy – t.j. rozmiar kół, amortyzator, materiał ramy itp.
- Szukaj najnowszego modelu pod względem roku produkcji, technologia wciąż idzie do przodu i będziesz mieć mniej problemów ze znalezieniem części zamiennych.
- Podejrzliwość jest na miejscu. Jeśli coś wygląda zbyt atrakcyjnie, coś tu nie pasuje. Jeśli oferta jest korzystna, rower prawie nowy, rekreacyjnie używany, a cena niewiarygodnie niska nie daj się łatwo omamić.
- Jeśli szukasz ofert za pośrednictwem strony internetowych, zwykle możesz zobaczyć profil sprzedawcy i oceny.
- Zobacz, co myślą inni. W serwisie eBay, olx, allegro lub innych stronach możesz zobaczyć, co inni mają do powiedzenia na temat sprzedawcy.
- Sieci społecznościowe mogą wykrywać oszustów. Jeśli ktoś sprzedaje rower z włókna węglowego i nie ma żadnego zdjęcia, jest to dość podejrzane...
- Nie wahaj się i dzwoń. Możesz zadawać pytania przez telefon a po wymijających bądź niepewnych odpowiedziach wyczujesz, czy przypadkiem nie kupisz kota w worku.
- Gdy defekt staje się plusem.
- Małe zadrapania i uszkodzone elementy nie powinny cię zniechęcić. Można wynegocjować lepszą cenę a uszkodzony element łatwo wymienić.
- Przetestuj go, jeżeli masz taką możliwość.
Spotkanie ze sprzedawcą i osobiste przetestowanie roweru to najlepsza gwarancja. Więc jeśli masz taką możliwość, wybierz się na wycieczkę, dobry rower jest zdecydowanie tego wart.
- Jeśli kupisz rower z zagranicy, dowiedz się, czy sprzedawca go do ciebie wyśle. Cena transportu, może znacznie podnieść ostateczną cenę za rower.
- Oprócz zdjęć możesz również poprosić o film, dzięki czemu będziesz mu się w stanie przyjrzeć podczas ruchu.
- Sprawdź przed zakupem.
- Poszarpane opony i klocki hamulcowe mówią jasno: rower ciężko harował a właściciel chce się go pozbyć.
- Obróć rower do góry nogami i sprawdź dolną ramę oraz spoiny pod kierownicą i w okolicach środka. Jeśli gdziekolwiek jest jakiś problem, zazwyczaj możesz go znaleźć właśnie w tym miejscu.
- Sprawdź ramę pod kątem pęknięć.
- Sprawdź stan smarowniczek, czy nie ma wycieków oleju oraz nadmiernego luzu w tulejach.
- Sprawdź zużycie kół zębatych za pomocą miarki do łańcucha.
- Sprawdź wyśrodkowane koła, łożyska i felgi.
- Podczas hamowania sprawdź uszczelkę na dźwigni i przepływ oleju. Spróbuj przesunąć dźwignię do bardziej odległej pozycji, jeśli wciśniesz ją do uchwytów, prawdopodobnie jest napowietrzona.
- Gdy idzie o kasę.
- Szczególnie przy droższych modelach podpisuj umowę sprzedaży ze sprzedawcą. Będziesz miał o nim podstawowe informacje, a cała transakcja uzyska kontury prawne.
- Metodę płatności uzgodnij z góry, aby uniknąć zawstydzających sytuacji. Jeśli wysyłasz pieniądze za granicę, skorzystaj z PayPal. Jest to łatwe, szybkie, sprawdzone i bezproblemowe. Możesz również poprosić o zwrot pieniędzy za pośrednictwem PayPal. Przechowuj wszystkie wiadomości, e-maile i szczegóły płatności.
Na koniec życzymy szczęścia i zdrowia i niech nowy rower z internetowego bazaru służy Ci jeszcze długo!